Породилно список за пакување: Сè што ви треба!!

Општо прифатена вистина е дека бремените жени имаат потешкотии да спакуваат се во болничката торба.

Никој не сака да оди во болница со куфер на тркала и топче за раѓање, но ако погледнете на Интернет, навистина може да изгледа дека ви требаат многу работи, што ја прави целата задача за пакување да изгледа стресно и нешто што вие продолжувате да го одлагате.

Откако ќе ја достигнете 35-та недела од бременоста, многу е добро што торбата за мајчинство е подготвена за секој случај. За да ви помогнеме, направивме список на работи што ќе ви помогнат за да можете да видите што ви треба за да подготвите за вашиот голем ден (добрата вест е што нема толку многу работи).

Што да се стави бремената жена во торбата за болницата – за мама

Белешки за бременост и потребна документација

На овој начин, акушерките и здравствените работници се свесни за тоа што сакате и што ви треба.

Удобни пижами и влечки

Можеби ќе ви се допадне идејата да носите нови свилени пижами кога примате посетители во болницата, но верувајте ни – удобноста е се што ви треба да ве интересира по породувањето. (Земете две пижами за различни температури, бидејќи никогаш не знаете дали ќе биде ладно или топло во просторијата за породување). Добра идеја е да имате пижами со предно откопчување за да можете лесно да го доите вашето бебе.

Долна облека

Памучни гаќички, меки и удобни (гаќите за еднократна употреба се непријатни), породилни завои, градници за доење и влошки за доење доколку планирате да доите. Музика / таблети / книги што можат да ви го одвлечат вниманието за момент. Добра идеја е да имате нешто за да го пополните времето и / или да ви помогне да се одморите помеѓу контракциите.

Тоалетна торба

Потребни ви се само најважните тоалети во мини пакет (големина на патување) – гел за туширање, шампон, регенератор за коса, паста за заби и четка за заби, навлажнувачки крем и мелем за усни. Можете исто така да донесете лесна козметика за да се чувствувате пријатно кога примате посетители.

Облека за враќање дома

Облеката со која пристигнавте во болницата можеби не е во добра состојба, така што нешто чисто и пријатно да се однесете дома е добра идеја. Имајте на ум дека се препорачува да се обложувате на полабава и поудобна облека.

Телефон и полнач

За да имате начин и батерија да ги известите сите за прекрасните вести?

Што да се стави бремената жена во торбата за болницата – за бебето

Облека и капи

Неколку боди и капи за новороденчиња, можеби 4-6 и неколку пара чорапи, но најважно е да се подготви облеката за изнесување за бебето од болница. Можеби нема да го понесете со вас кога ќе бидете примени во болница, но подгответе го однапред за да можат вашите најблиски да го донесат на денот на испуштањето.

Породилно список за багаж: сè што ви треба бебешки марамчиња

Најблиското решение за памук и вода WaterWipes се најчистите бебешки марамчиња во светот; тие се избор број еден за новороденче кожа и се користат во породилиштата во Велика Британија и Ирска.

Ќебе

Едно или две кои се доволно меки и од пријатен материјал.

Тоа е се! Очигледно, можеби ќе треба да додадете нешто во зависност од вашите потреби, но со преземање на најважните работи, подготвени сте за првите чекори во патувањето за родители и можете да го проверите списокот со обврски. И, има ли навистина нешто попријатно од тоа? Бидете сигурни да се консултирате со вашиот лекар или болница по ваш избор за да бидете сигурни дека тие немаат никакви специфични барања.

.